שימוש בלתי חוקי בנשק – 75 ימי מאסר בפועל – פסיקה נבחרת

| 12/10/2010 | מאמרים בנושא עבירות ייחודיות לצבא, שימוש בלתי חוקי בנשק

ע/46/09

 

בבית הדין הצבאי לערעורים

 

בפני:

 

אל"ם דורון    פיילס    –   המשנה לנשיא

 

אל"ם איתן     יצחק    –   שופט

 

סא"ל יגאל  פליטמן   –   שופט

 

 

בעניין:

 

 טור´ י. פ. – המערער

 

נגד

 

התובע הצבאי הראשי – המשיב

 

 

ערעור על פסק דין של בית הדין הצבאי המחוזי במחוז שיפוטי חיל האוויר שניתן בתיק ח"א/176/09 ( סא"ל אורלי מרקמן – אב"ד ; רס"ן יונתן זלפה – שופט; סרן יוני ויוסף -שופט) בתאריך 5/4/2009. הערעור (חומרת העונש) נדחה.

 

 

פ ס ק    ד י ן

 

1. המערער הורשע, לאחר שמיעת ראיות בעברה של שימוש בלתי חוקי בנשק, לפי סעיף 85 רישא לחוק השיפוט הצבאי, התשט"ו-1955. המעשים שבבסיס ההרשעה הובאו בתמצית בגזר דינה של הערכאה קמא:

 

"בתאריך 06/03/0 ובסמוך לו, במהלך שבוע של תורניות שמירה, בבסיס חיל אוויר בדרום, עשה הנאשם שימוש בלתי חוקי בנשק. במהלך תורנויות השמירה, הנאשם שיחק בנשק במספר הזדמנויות: הוא ירק את הנשק באמצעות שליפת פין תפס הגוף האחורי, בעודו טעון במחסנית, ולחץ על ההדק, בעוד נצרת הנשק מצוי במצב ´נצור´. כמו כן שלף הנאשם את המחסנית מספר פעמיםף והכניסה אל בית המחסנית, וכן העביר את נצרת הנשק ממצב ´נצור´ למצב ´בודדת´ לסירוגין. שיאם של האירועים באירוע מתאריך 06/03/09, במהלכו, הנאשם נטל את נשקו שהיה טעון במחסנית וכיוונו לעבר מצחה של החיילת רב"ט עינת נחום, ממרחק של סנטימטרים ספורים, תוך שהוא צועק עליה ´תעני לי´. … מעשיו של הנאשם נעשו כהלצה, אך רב"ט נחום הזדעזעה מהם והגיבה על כיוון הנשק כלפיה – בצעקות".

 

2. בפני בית הדין המחוזי הובא כי המערער כי המערער הוא חייל חדש אשר משרת כבוד מטוסים. נמסר כי השתלב היטב ביחידתו. נמסר כי רקעו של המערער נורמטיבי וכי הפרשה גרמה משבר למשפחה. בית-הדין קמא עמד על הסיכון שנשקף למתלוננת ממעשיו של המערער, גם אם מעשי ולא נועדו לפגוע. להשקפת בית הדין שיקולי גמול והרתעה מחייבים השתת עונש ממשי ומרתיע. מנגד לקח בית הדין בחשבון את התמיכה המשפחתית שלה זוכה המערער, המלמדת על סיכוייו לחזור לדרך הישר. עוד שקל בית הדין קמא שיקולי חסד, משפסק הדין ניתן סמוך לפני חג הפסח. בית הדין קמא גזר על המערער שבעים וחמישה ימי מאסר לריצוי בפועל ומאסר מותנה.

 

3. המערער מבקש להקל במידת המאסר. סנגורו הדגיש את היותו חייל בתחילת דרכו, שאל היה מודע לכללי המותר והאסור. הסנגור עמד על כך כי המערער בילה את חג הפסח בבית הכלא (ואף לא זכה לחופשה, על אף שבית הדין קמא המליץ כי תינתן לו חופשה) והוא עתיד לבלות בכלא גם את יום העצמאות.

 

4. המערער עשה וחזר ועשה בנשקו מעשים אסורים ומסוכנים ששיאם כיוון נשק טעון במחסנית לראשה של חיילת, חברתו לשירות. העבר לימדנו כי מעשים כאל עלולים להסתיים באסונות – בפציעה ואף במוות. אין מנוס מענישה כואבת שתבהיר כי נשק אינו כלי משחק. בית-הדין קמא, גם אם לא הקל עם המערער, לא הטיל עליו עונש אשר חורג מן הרואי, בשים לב לריבוי המעשים האסורים, ולנסיבותיהם ולסיכון שנשקף מהם.

 

5. הערעור נדחה, אפוא. אף אנו נמליץ כי תינתן למערער חופשה לחג העצמאות.

 

 

 

ניתן והודע היום, כ"ו בניסן התשס"ט,20 באפריל 2009 , בפומבי ובמעמד בעלי הדין.

 

 

________________            ________________           ________________

 

         המשנה לנשיא                                 שופט                                           שופט

 

 

 

חתימת המגיה: _______________                               העתק           נאמן          למקור

 

תאריך: _____________________                                רס"ן נילי שרעבי-בלומנטל

 

                                                                                                ק´             בית             הדין

 

השארת תגובה

Leave a Message


נושאים מומלצים