השלכות הרישום הפלילי

| 16/04/2005 | מאמרים בנושא חנינות, רישום פלילי ומחיקתו

רישום פלילי – השלכות


רבים אינם מודעים להשלכות העצומות שיש לרישום הפלילי על גורלו של אדם. הרישום הפלילי פוגע בסיכוייו של הנושא אותו לעסוק במגוון נרחב של מקצועות ועיסוקים הדורשים רישוי, וכן בסיכוייו להיבחר לכהונה ציבורית. להלן רשימת המקצועות בהם לא יוכל בעל רישום פלילי לעסוק, במידה ונקבע כי בעבירה בה הורשע יש קלון: סוכן מכס, ממזער מוסמך, מתווך מקרקעין, קבלן, אדריכל, מהנדס רשות מקומית, סוכן ביטוח, נהג אוטובוס, נהג מונית, נהג אמבולנס, נהג רכב כיבוי אש, נהג רכב חילוץ, מנהל בית ספר לנהיגה, מורה נהיגה, שופט, קאדי, דיין, עובד חינוך, חבר מועצה, כבאי, מורשה מטעם המוציא לפועל, רופא וטרינרי, קבלן כוח אדם, ממונה על אבטחת מידע, רשיון עיסוק בחשמל, חברת עמותת אימוץ ילדים, יועץ השקעות, מנהל תיקי השקעות, נושא משרה בחתם, מבקר פנימי בגוף ציבורי, דירקטור מטעם הציבור, דירקטור או מנהל כללי בחברה ממשלתית, דירקטור של קרן נאמנות, מנהל מעבדה רפואית, משיט סירה.


באילו מקצועות לא ניתן לעבוד?


לצד מקצועות אלה, ישנה שורה של מקצועות בהם תוכל הרשות המוסמכת למנוע את עיסוקו של בעל רישום פלילי בעבירה שיש עמה קלון: מדביר מזיקים, רואה חשבון, עורך דין, עובד מדינה, רופא, רופא שיניים, פסיכולוג, מיילדת, רוקח, חוקר פרטי, שומר, שמאי מקרקעין, נותן שירות תיירות, עורך פטנטים, אופטומטריסט, עובד סוציאלי, מנהל לשכה פרטית לתעסוקה, מהנדס, אדריכל, יצואן מורשה של צמחי נוי, סיעוד, ומקצוע הדורש רישיון ממשרד התחבורה.


לצד מקצועות אלה, בעל רישום פלילי לא יוכל להיבחר לכהונה ציבורית, במידה ונקבע כי בעבירה בה הורשע יש קלון, במשרות הבאות: נציב קבילות הציבור בעניין חוק הבריאות, חבר הרשות למלחמה בסמים, מנהל הרשות הלאומית להסמכת מעבדות, חבר מועצת צער בעלי חיים, חבר הרשות לשיקום האסיר, חבר מועצת הספנות, חבר האקדמיה למדעים, משקם במגזר החקלאי, נציג הציבור במועצה לייצור ושיווק אגוזי אדמה, חבר המוסד העליון ללשון עברית, חבר הרשות לשירותים ציבוריים – חשמל, חבר מליאת רשות השידור, חבר מועצת הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, חבר מועצת בזק, חבר הרשות לניירות ערך, חברת מועצת המוסד לביטוח לאומי, חבר המועצה להסדר ההימורים בספורט, חבר מועצת הספריות הציבוריות, סדרן למניעת עישון. כמו כן, לא יוכל בעל רישום פלילי להיבחר למשרות הבאות באופן זמני: חבר מליאת הרשות לגנים לאומיים, חבר מועצת רשות העתיקות, חבר מועצת מנהל מקרקעי ישראל, חבר הרשות לפיתוח ירושלים, חבר הרשות לפיתוח הגליל, חבר הרשות לפיתוח הנגב, חבר המועצה למוצרי פירות וירקות, חבר מועצת רשות הנמלים והרכבות, חבר מועצת רשות הדואר, חבר מועצת רשות שדות התעופה. לבסוף, ואולי חשוב מכל – מעסיקים פרטיים רבים מייחסים חשיבות רבה לרישום הפלילי בבואם לקבל אדם לעבודה, גם אם לא מוטלות עליהם מגבלות על פי חוק בבואם לבחור את עובדיהם. התחרות בשוק העבודה היא רבה, ומעסיקים רבים יעדיפו אדם ללא רישום פלילי על פני אדם אשר נושא רישום כזה. לא בכדי, מתואר הרישום הפלילי ככתם שקשה לו לאדם למחות מעליו.

השארת תגובה

Leave a Message


נושאים מומלצים