בית  »     »   מילואים וסמים

מילואים וסמים

נח | 20/04/2005 |
עו"ד פישר שלום רב אני קצין במילואים השתחררתי משירות סדיר + שנה קבע תקינים לפני 12 שנה. בערך לפני 10 שנים התחלתי להשתמש בסמים קלים על בסיס יומי (אולי במקום טיפול מקצועי ...)ומתפקד לא רע באזרחות (עצמאי, נשוי +2 ). למזלי קראו לי בממוצע למילואים פעם בשנתיים ולכולם התיצבתי בזמן והעברתי אותם ללא בעיות (וללא סמים - לא בלי קשיים).אך כבר בלי המוטיבציה שהיתה בסדיר. עכשיו בגיל 36 אני מרגיש שזה כבר גדול עלי ואני רוצה פטור מהמילואים. אני לא מטופל באזרחות ע"י שום גורם מקצועי (פסיכולוג או פסיכיאטר) ואין לי רישום פלילי כלשהו. שאלות: 1. האם בהיותי קצין יהיה לי קל או קשה יותר לקבל הפטור הנ"ל (קצין שמשתמש בסמים אינו יכול למלא תפקידי פיקוד ממילא - סווג וכו´) 2. למי כדאי לפנות בצבא ולספר את המידע הזה (ליחידה, לקב"ן) כדי להמנע ממשפט צבאי? 3. האם המידע שאני מוסר לקב"ן יכול להרשיע אותי? 4. האם יכולים לשפוט אותי בצבא על שימוש אזרחי לחלוטין בסמים על סמך דברי בלבד? בברכה
עו"ד זאב פישר21/04/2005 בשעה 01:14

נח שלום,

לא יהיה קשה או קל יותר. כעיקרון, חייל מילואים המצהיר על שימוש קבוע בסמים, ישוחרר, בסופו של דבר, ממילואים, אם יאמינו לו. הגורם המתאים לספר לו את העניין הוא קב"ן או פסיכיאטר. שיחותיך עם קב"ן או פסיכיאטר הן תחת ניסיון, ולא ניתן להשתמש בהן כנגדך.

יחד עם זאת, ביחידות רבות מחייבים אותך למלא הצהרה כי הנך משתמש בסמים. הצהרה זו אינה נהנית מחיסיון כלשהו.

לצבא אין סמכות שיפוט על עבירות המתבצעות שלא במסגרתו. מכאן, שלא תישפט על הצהרותיך. תיאורתית, אם תספר על הדברים האמורים לגורמים שאינם מחויבים בחיסיון, ניתן יהיה להשתמש בדברים כהודאת חוץ במשפט אזרחי, אך בפועל, אף אחד לא צפוי לעסוק בכך.

לשאלתך האחרונה – בהחלט עלולים לשפוט אותך על שימוש אזרחי לחלוטין בסמים רק על סמך דבריך.

אוסיף ואומר כי את המידע אשר אתה מוסר לו, יכול הצבא להעביר לידי רשות הרישוי והוא אף עושה זאת, כך שטובים הסיכויים שתמצא עצמך נלחם על רישיון הנהיגה שלך.

אסיים בהמלצה, והיא לסיים את שירותך הצבאי, ולהימנע משימוש בסמים בזמן המילואים. לא נותרו לך הרבה שנים, ואין טעם להרוס זאת עכשיו.

בברכה,
עו"ד זאב פישר

השארת תגובה

0 thoughts on “מילואים וסמים

Leave a Message