תביעות מס רכוש בזמן מלחמה

| 12/11/2023 | נוסף לאחרונה

ישראל נמצאת בשבועות האחרונים במלחמה, וכתוצאה מכך רכוש רב נפגע. אם אתם נמנים על הנפגעים, חשוב לדעת שיש לכם זכויות לתבוע פיצוי עבור רכושכם.

עורך דין (מלחמה) לתביעות רכוש במלחמה

המדינה מספקת פיצוי על נזק שנגרם לרכוש כתוצאה מפעולות מלחמה, באמצעות קרן הפיצויים לנפגעי טרור. החוק המסמיך טיפול בנפגעי המצב הבטחוני נקרא חוק מס רכוש וקרן פיצויים, תשכ"א-1961 כאשר החוק מדבר על שלושה סוגים של נזקים עיקריים, בחלוקה לנזק מלחמה, נזק עקיף ונזק בצורת.

חשוב להדגיש כי לפי סעיף 36 לחוק מס רכוש וקרן הפיצויים חלה חובה למתן הודעה על נזק בתוך שבועיים מיום קרות הנזק ולאחר מכן חלה חובה להגיש תביעה לפיצויים למנהל בתוך שלושה חודשים מיום קרות הנזק.

מהן תביעות מס רכוש במלחמה

תביעות מס רכוש הן תביעות המוגשות לרשות המסים בישראל, במטרה לקבל פיצוי על נזק שנגרם לרכוש כתוצאה ממעשי איבה או פעולות מלחמה. הזכאות לפיצוי מס רכוש היא לכל אדם או תאגיד שהרכוש שלו נפגע בתחומי מדינת ישראל, לרבות שטחים מוחזקים.

קיימים 2 סוגים של תביעות מס רכוש:

 • נזק ישיר: נזק שנגרם ישירות לנכס, כגון הרס, פיצוץ, שריפה או פגיעה פיזית.
 • נזק עקיף: נזק שנגרם בעקיפין לנכס ו/או לעסק, כגון הפסד רווח או הוצאות נוספות.

על פי הגדרות החוק, יש הבדל בין סוגי הנזקים השונים. החוק מגדיר "נזק מלחמה" – כנזק שנגרם לגופו של נכס עקב פעולות מלחמה על-ידי הצבאות הסדירים של האויב או עקב פעולות איבה אחרות נגד ישראל או עקב פעולות מלחמה על-ידי צבא הגנה לישראל".

החוק מגדיר בנוסף את המונח "נזק עקיף" – כהפסד או מניעת רווח כתוצאה מנזק מלחמה בתחום ישוב ספר, או מחמת אי אפשרות לנצל נכסים המצויים בתחום ישוב ספר, עקב פעולות מלחמה על-ידי הצבאות הסדירים של האויב או עקב פעולות איבה אחרות נגד ישראל, או עקב פעולות מלחמה על-ידי צבא הגנה לישראל"

מהו התהליך להגשת תביעת מס רכוש?

 • יש למלא טופס תביעה מקוון באתר רשות המסים.
 • יש לצרף לטופס התביעה מסמכים המעידים על הנזק שנגרם, כגון אישור משטרה, חוות דעת שמאית או חשבונות על הוצאות.
 • יש להגיש את התביעה לרשות המסים.

רשות המסים תבדוק את התביעה ותקבע את גובה הפיצוי. הפיצוי ישולם לתובע בתוך 30 ימים מיום הגשת התביעה.

טיפים להגשת תביעת מס רכוש

 • מומלץ בראש ובראשונה להיוועץ עם גורם מקצועי ו/או עו"ד הבקיא בתחום בטרם מוגשת תביעה מקוונת, וזאת על מנת לקבל את מלוא המידע בטרם הגשת התביעה.
 • הגישו את התביעה בהקדם האפשרי: ככל שתגישו את התביעה מוקדם יותר, כך תגדל הסבירות שתקבלו פיצוי מלא.
 • צרפו מסמכים המעידים על הנזק שנגרם: המסמכים הללו יסייעו לרשות המסים לקבל החלטה מושכלת לגבי גובה הפיצוי.
 • הקפידו על דיוק בפרטים: חשוב למלא את טופס התביעה בצורה מדויקת, על מנת למנוע עיכובים בטיפול בתביעה.

פיצוי על נזק ברכוש

ישנם שני אפיקים עיקריים לקבלת פיצוי עקב נזק ברכוש:

קרן הפיצויים לנפגעי טרור

קרן הפיצויים למפגעי טרור היא קרן ממשלתית שפוצה שתפקידה להביא לפיצוי ממוני כלפי כל מי את מי שנפגעו ממעשי טרור, כולל נפגעי רכוש. כדי לקבל פיצוי מקרן הפיצויים, עליכם להגיש תביעה תוך שלושה חודשים מיום הנזק.

לדוגמא, משפחה שגרה בדרום הארץ קיבלה פיצוי מקרן הפיצויים למפגעי טרור בגובה 100,000 ש"ח לאחר שביתה נפגע מנפילת רקטה. הפיצוי נועד לכסות את עלות תיקון הנזק שנגרם לבית, כולל נזק מבני ונזק לתכולת הבית. יחד עם זאת, כמובן שבימי המלחמה הנוראיים הללו ישנם לעיתים אף מקרים קשים ומורכבים מאלו, כאשר לעיתים רבות למשפחות שלמות אין בית לחזור אליו עקב ההרס הרב והמיקום הגיאוגרפי לאזור מלחמה.

ביטוח מבנה ותכולה

אם יש לכם ביטוח מבנה ותכולה, אתם יכולים לתבוע את חברת הביטוח שלכם בגין הנזק שנגרם לרכוש שלכם. חשוב לציין שפוליסות ביטוח שונות מכסות נזקים שונים, ולכן חשוב לבדוק את הפוליסה שלכם כדי לראות מה מכוסה ומה לא. עם זאת, יש לציין שכל פוליסות הביטוח מוחרגות למצבים של מלחמה או טרור – במקרים אלו אין כלל כיסוי של הפוליסה. בהתאם לכך, במקרה זה הדרך היחידה היא לקבל פיצוי דרך מס רכוש וקרן הפיצויים.

השלבים שיש לבצע על מנת לקבל פיצוי על נזק ברכוש

 • דוח למס רכוש: צרו קשר עם מס רכוש ודווחו על הנזק שנגרם לרכוש שלכם. מס רכוש ישלח שמאים שיעריכו את הנזק ויקבעו את גובה הפיצוי.
 • תיעוד הנזק: חשוב לתעד את הנזק שנגרם לרכוש שלכם בצורה הטובה ביותר. זה כולל צילומים, סרטונים ואומדנים.
 • הגשת תביעה: לאחר שיש לכם את כל המידע הדרוש, הגישו תביעה לקרן הפיצויים למפגעי טרור או לחברת הביטוח שלכם. חשוב לצרף לתביעה את כל המסמכים הרלוונטיים, כולל דוח השמאות.

לסיכום

בשורה התחתונה, אם רכושכם נפגע בעקבות רקטה, ירי, או כל סיבה אחרת הקשורה לתקופת המלחמה האחרונה – אתם זכאים לפיצוי. כפי שציינו, ישנם שני אפיקים עיקריים לקבלת הפיצוי – קרן הפיצויים למפגעי טרור וביטוח מבנה ותכולה.

אם אתם נתקלים בקשיים בהגשת תביעה או בקבלת פיצוי, מומלץ להתייעץ עם עורך דין צבאי מומחה.

השארת תגובה

Leave a Message


נושאים מומלצים