איך לצאת מהצבא תוך כדי עריקות בצורה נכונה - עשה ואל תעשה

צה"ל מתמודד עם מקרים רבים של היעדרויות משירות צבאי; יש חיילים שאינם חוזרים ליחידה לאחר חופשה "רגילה", אחרים

צה"ל מתמודד עם מקרים רבים של היעדרויות משירות צבאי; יש חיילים שאינם חוזרים ליחידה לאחר חופשה "רגילה", אחרים אינם מתייצבים בלשכת הגיוס, ולא מעט חיילים יוצאים לביתם למרות שעליהם להיות בצבא. צה"ל רואה בחומרה עבירות כמו עריקות, השתמטות ונפקדות. בחוק השיפוט הצבאי נקבעו העונשים המקסימליים לעבירות אלה, כאשר עבירת עריקות ארוכה יכולה להיחשב לעבירה מסוג פשע וגוררת אחריה גם רישום פלילי. אם אתם מעוניינים לדעת איך לצאת מהצבא בצורה נכונה אין לוותר על ייעוץ משפטי של עורך דין צבאי, וכדאי לכם לקרוא את הכתבה כדי לפעול נכון ולהימנע מסיבוכים מיותרים. ראוי לציין כי הכתבה אינה מהווה תחליף לייעוץ משפטי על ידי עורך דין משרד הביטחון, בכל בעיה חשוב ליצור קשר בהקדם עם עורך דין מנוסה.

איך לצאת מהצבא תוך כדי עריקות בצורה נכונה - עשה ואל תעשה

חובת גיוס

חשוב לציין כי חובת השירות בצבא חלה על כל אזרחי המדינה. בגיל 16 מקבלים צו ראשון והופכים למלש"בים, כלומר מועמדים לשירות ביטחוני. מלש"ב שלא התייצב במועד הגיוס שנקבע עבורו מוגדר כמשתמט, מלש"ב שבורח מהבקו"ם ומסרב להתייצב ביחידה מוגדר כעריק בקו"ם, וחייל הנעדר מהשירות לתקופה של עד 21 יום מוגדר כנפקד. החייל אשר נעדר מהשירות יותר מ-21 יום מוגדר כעריק, וככל שתקופת העריקות ממושכת יותר, כך הוא צפוי לעונש חמור יותר.

 

מצבים מורכבים

בדרך כלל מקרי נפקדות, עריקות והשתמטות מתקשרים לאסוציאציות שליליות, אך ישנם מקרים ומצבים מיוחדים של חיילים ומועמדים לגיוס הנקלעים לעריקות בגלל מצבים מורכבים שונים. כך לדוגמה, יש לא מעט מלש"בים שאינם מתאימים למסגרת הצבאית הקשוחה, מסיבות שונות. כמו כן, יש הסובלים מקשיי הסתגלות לכן הם עורקים מהצבא, אחרים נעדרים מהשירות בגלל מצב כלכלי קשה, על רקע בעיות נפשיות, מצב סוציו אקונומי קשה במשפחה ועוד. צה"ל מודע למצבים המורכבים אליהם נקלעים חיילים בשירות סדיר או מועמדים לגיוס, אך בהיעדר ידע וכלים מקצועיים ומשפטיים – עלול החייל או המועמד לגיוס לקבל החלטות פזיזות ולפעול לא נכון, וכך עלולים להסתבך עוד יותר. בעזרת עורך דין צבאי אפשר לצאת מהמצב המורכב במינימום נזקים, ולעתים ללא עונש ו/או רישום פלילי.

 

פטור על רקע פרופיל 21 או 24

חייל יכול לקבל פרופיל 21 או 24 על רקע רפואי/נפשי גם לתקופה זמנית, לרוב בגלל בעיות רפואיות כמו אפילפסיה, צליאק, סוכרת ועוד. יש לפנות לרופא היחידה או לרופא מומחה, לעבור ועדה רפואית, ולאחר הליך בדיקות ניתן לקבל פרופיל 21 קבוע או פרופיל 24 זמני. אם החייל לא מקבל את הפטור, בעזרת עורך דין ניתן להגיש ערר, אך יש למהר מאחר ולחייל יש 30 יום להגיש את הערעור.

 

אי התאמה לשירות צבאי

חיילים רבים נעדרים מן השירות הצבאי בגלל אי התאמה למסגרת הנוקשה. כדי לא להסתבך לשווא מומלץ לפנות לוועדת התאמה לשירות בסיוע ייעוץ משפטי. ישנן ועדות התאמה לשירות בכלא הצבאי. במידה ומפקדיו של החייל טוענים כי החייל אינו מתאים לשירות ונסיבותיו האישיות מוכיחות כי הוא אינו מתאים, הוא עשוי לקבל פטור מהשירות. ישנם גם מקרים בהם חייל או מלש"ב ערקו בגלל ענייני מצפון או דת, המערכת הצבאית מכירה במקרים אלה, אך חשוב להתייעץ עם עורך דין בגלל מורכבות המקרה וכדי לצאת מהצבא בלי סיבוכים מיותרים.

 

מצב סוציו אקונומי

במקרים מסוימים ניתן לקבל פטור מהשירות בגלל מצב כלכלי קשה של החייל ו/או משפחתו. גם אם החייל ערק כדי לסייע למשפחתו, ניתן בעזרת עורך דין להפחית את עונשו או להימנע ממאסר, ולקבל פטור מהשירות.

עו"ד עידן פסח

עו"ד עידן פסח להציג את כל הפוסטים של עו"ד עידן פסח

שימש במהלך שירותו הצבאי כתובע צבאי וכסניגור צבאי בכיר. במהלך שירותו, היה עו"ד פסח מבכירי והידועים שבסניגורים הצבאיים וטיפל ב"כבדים" שבתיקי הסניגוריה, בכל שלבי ההליך לרבות דיוני מעצר, הקראות, טיעונים לעונש ומשפטי הוכחות במגוון הנושאים הפליליים והצבאיים הקיימים. 

השארת תגובה