איך לצאת מהצבא בצורה חוקית תוך כדי עריקות

| 01/05/2019 | עריקות ונפקדות, החובה לשרת, סרבנות, נוסף לאחרונה

צה"ל מתמודד עם מקרים רבים של היעדרויות משירות צבאי; יש חיילים שאינם חוזרים ליחידה לאחר חופשה "רגילה", אחרים אינם מתייצבים בלשכת הגיוס, ולא מעט חיילים יוצאים לביתם למרות שעליהם להיות בצבא. צה"ל רואה בחומרה עבירות כמו עריקות, השתמטות ונפקדות. בחוק השיפוט הצבאי נקבעו העונשים המקסימליים לעבירות אלה, כאשר עבירת עריקות ארוכה יכולה להיחשב לעבירה מסוג פשע וגוררת אחריה גם רישום פלילי. אם אתם מעוניינים לדעת איך לצאת מהצבא בצורה נכונה אין לוותר על ייעוץ משפטי של עורך דין צבאי, וכדאי לכם לקרוא את הכתבה כדי לפעול נכון ולהימנע מסיבוכים מיותרים. ראוי לציין כי הכתבה אינה מהווה תחליף לייעוץ משפטי על ידי עורך דין משרד הביטחון, בכל בעיה חשוב ליצור קשר בהקדם עם עורך דין מנוסה.

איך לצאת מהצבא תוך כדי עריקות בצורה נכונה - עשה ואל תעשהעורך דין צבאי אפשר לצאת מהמצב המורכב במינימום נזקים, ולעתים ללא עונש ו/או רישום פלילי.

 

פטור על רקע פרופיל 21 או 24

חייל יכול לקבל פרופיל 21 או 24 על רקע רפואי/נפשי גם לתקופה זמנית, לרוב בגלל בעיות רפואיות כמו אפילפסיה, צליאק, סוכרת ועוד. יש לפנות לרופא היחידה או לרופא מומחה, לעבור ועדה רפואית, ולאחר הליך בדיקות ניתן לקבל פרופיל 21 קבוע או פרופיל 24 זמני. אם החייל לא מקבל את הפטור, בעזרת עורך דין ניתן להגיש ערר, אך יש למהר מאחר ולחייל יש 30 יום להגיש את הערעור.

 

אי התאמה לשירות צבאי

חיילים רבים נעדרים מן השירות הצבאי בגלל אי התאמה למסגרת הנוקשה. כדי לא להסתבך לשווא מומלץ לפנות לוועדת התאמה לשירות בסיוע ייעוץ משפטי. ישנן ועדות התאמה לשירות בכלא הצבאי. במידה ומפקדיו של החייל טוענים כי החייל אינו מתאים לשירות ונסיבותיו האישיות מוכיחות כי הוא אינו מתאים, הוא עשוי לקבל פטור מהשירות. ישנם גם מקרים בהם חייל או מלש"ב ערקו בגלל ענייני מצפון או דת, המערכת הצבאית מכירה במקרים אלה, אך חשוב להתייעץ עם עורך דין בגלל מורכבות המקרה וכדי לצאת מהצבא בלי סיבוכים מיותרים.

 

מצב סוציו אקונומי

במקרים מסוימים ניתן לקבל פטור מהשירות בגלל מצב כלכלי קשה של החייל ו/או משפחתו. גם אם החייל ערק כדי לסייע למשפחתו, ניתן בעזרת עורך דין להפחית את עונשו או להימנע ממאסר, ולקבל פטור מהשירות.

השארת תגובה

Leave a Message