מה זה חצי יום חופש בצבא

| 22/02/2022 | חובות וזכויות חיילים

כל אדם זקוק לחופש מהשגרה, רגע אחד לנוח ולתפוס את הנשימה - וזה לא שונה גם עבור חיילים בשירות צבאי. גם חיילים זכאים לימי חופשה בצבא, אבל חשוב מאוד שיכירו את תנאי הזכאות שלהם, יבינו מה ההבדל בין ימי חופשה בצבא שהם מלאים לעומת חצי יום חופש ומתי הם זכאים לימי חופשה על חשבון הצבא. כל הפרטים החשובים מחכים לכם כאן!

מה זה חצי יום חופש בצבא?

אחד המושגים הפחות מוכרים בכל הנוגע לימי חופשה בצבא הוא חצי יום חופש. חצי יום חופש מוענק בדרך כלל בערבי חג - כמו למשל ערב חג שבועות, ערב פסח, ערב ראש השנה וכדומה. יש כמה תנאים לניכוי חצי יום חופש בצבא:

  • חייל שנעדר מפעילות שמשכה פחות מחמש שעות בערב החג, זכאי לניכוי של חצי יום חופש בלבד על חשבון חופשתו השנתית. שימו לב כי הדבר שונה בערב יום כיפור - היעדרות מפעילות בערב יום כיפור לא תיחשב כניצול חופשה. 
  • חייל שמשרת במקום מרוחק מאוד ממקום מגוריו, זכאי לשחרור הביתה יום לפני ערב החג. גם במקרה זה, ינוכה חצי יום חופשה ממכסת החופשה השנתית שלו. במידה ולא ניתן לשחרר את החייל יום לפני ערב החג, יש לשחרר אותו בערב החג בזמן שיבטיח את הגעתו הביתה לפחות שעתיים לפני כניסת החג. במקרה כזה, וגם אם החייל לא השלים את חמש שעות הפעילות באותו היום, לא ינוכה חצי יום חופשה ממכסת החופשה השנתית שלו. 

חצי יום חופש בצה"ל ניתן, כאמור, בעיקר במקרים של ערב חג. במקרים אחרים - כמו, למשל, אם חייל מבקש חצי יום חופשה עבור סידורים מסוימים או בעקבות צורך מיוחד - הוא יכול להיות זכאי לכך בהסכמה של מפקדו ולפי הנחיות הבסיס. 

ימי חופשה מלאים בצבא

מעבר לחצאי ימי חופש, חיילים זכאים כמובן לימי חופש בצה״ל. חיילים ביחידות עורפיות זכאים ל-15 ימי חופשה בשנה, בעוד חיילים ביחידות קדמיות זכאים ל-20 ימי חופש בשנה. ניתן לצאת לימי חופשה בהסכמת המפקד, כאשר בגדודים קרביים בדרך כלל מדובר על חופשות מרוכזות ("רגילה", שבוע חופש שניתן אחת לארבעה חודשים). במקרים מסוימים חיילים זכאים לחופשה על חשבון הצבא, כמו למשל במקרי אבל, אזכרה ואירועים משפחתיים מקרבה ראשונה.

שימו לב, במידה וקיבלתם ימי חופשה ולא חזרתם מהם בזמן, אתם עלולים להיחשב כנפקדים. גם אם איחרתם בשעה, אותה שעה תחשב לנפקדות קלה. העונש על נפקדות תלוי במשך ההיעדרות וחומרתה. 

כך תתמודדו עם קיפוח זכויות ימי חופשה ונפקדות אחרי חופשה

אם אתם נחשבים לנפקדים אחרי לקיחת חופשה, או לחילופין אתם מרגישים שזכויותיכם בכל הנוגע לימי חופשה בצבא קופחו, חשוב לפנות לייעוץ אצל עורך דין צבאי

אנחנו מזמינים אתכם לפנות למשרד עורך דין צבאי בני קוזניץ ועידן פסח, משרד המתמחה בדיני צבא, במטרה לממש את מלוא זכויותיכם וכן להגן עליכם מפני המערכת הצבאית.

השארת תגובה

Leave a Message